Každý majitel bazénu ví, jak obtížné je udržet vodu v přijatelné čistotě a kvalitě po celou sezónu. V podstatě je potřeba svádět téměř nepřetržitý boj s řasami, sinicemi a napadanými nečistotami. A tím hlavním pomocníkem, kterého v tomto boji máme, je filtrační zařízení.

To na jednom konci odčerpává vodu, prožene ji přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a nakonec ji vypustí vyčištěnou zpět do bazénu. Je to poměrně jednoduchý princip, avšak rozhodně účinný.

bazen2

Ovšem k tomu, aby vše fungovalo, je zapotřebí mimo jiné také bazénová hadice. Právě přes ni se nabírá voda a následně zase vypouští. Avšak ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, nelze použít jakoukoliv hadici. Od těch běžných se totiž v několika směrech liší.

Tím prvním rozdílem je variabilní délka. Zatímco klasický typ má stěny hladké, ten bazénový je má zvrásněné. Pokud je tedy potřeba, lze jej ještě více natáhnout. A to se může hodit, pokud jej připojíte například k bazénovému vysavači.

bazen6

Dalším, na první pohled patrným rozdílem, je její průměr. Bazénová hadice je totiž konstruována tak, aby jí protékalo podstatně větší množství vody. Je to nutné, voda totiž musí proudit přes filtr poměrně velkou rychlostí a ve velkém objemu, aby se řádně vyčistila a především aby nečistoty nepřibývaly rychleji, než se stačí vyčistit.

Je tedy jasné, že zahradní hadici na filtr či čerpadlo zkrátka nenasadíte. Její průměr je moc malý. A i kdyby se vám podařilo sehnat či vyrobit nástavec, který by to umožnil, stejně by to nepomohlo. Čerpadla i filtry jsou totiž konstruovány tak, aby podávaly svůj maximální výkon při průtoku určitého množství vody. A tento průtok je přesně takový, jaký proudí bazénovými hadicemi. Pokud byste použili zahradní, pak by se nejen snížila výkonnost, ale riskovali byste zároveň poškození přístroje. A to je rozhodně něco, čemu je lepší se vyhnout.