Klíčení rostlinek se lidé věnovali již v dávných dobách a odtud se také tato tradice přenesla https://www.knihydobrovsky.cz/kniha-o-kave-13540 napříč staletími až do současnosti. Za socialismu však téměř upadla v zapomnění, zvláště v době 70. let, kdy se přírodní materiály v mnoha rodinách nahrazovaly moderními plasty, a spolu s nimi i průmyslově vyráběnou stravou. Výraznou změnu v tomto směru přinesla sametová revoluce, po otevření hranic a výstavbě prvních obchodních center a supermarketů se v nich uhnízdily i naklíčené fazolky mungo. Proč právě klíčení mungo https://www.nakliceno.cz/mungo/ a ne třeba cizrna, hrách nebo pšenice špalda?
Tyto drobné zelené fazolky mají totiž velmi svéráznou chuť, která spolu s jejich klíčky může významně obohatit zeleninové saláty a doplnit hlavní chod při jakékoli příležitosti, jak běžné každodenní, tak i slavnostní. Můžeme si je dopřávat pravidelně a pro zdraví poslouží mnohem více, než sladké zákusky ke kávě nebo obložené chlebíčky. Dají se jíst samotné, chroupat např. při posezení u televize, a můžete si je připravit i ve větším množství a uchovat je několik dnů v chladničce. Mohli byste také využít nakličovacích misek, které se staví na sebe ve více patrech, a tím ušetříte prostor na kuchyňské lince a zároveň připravíte poměrně velké množství naklíčených rostlinek. Můžete takto nechat vzejít i více druhů najednou, rostlinky si vzájemně v miskách nepřekáží.
S klíčením fazolí opatrně
Pokud byste se ve svém nadšení z prvních vypěstovaných klíčků radovali až tak, že vyzkoušíte velké odrůdy barevných fazolí, které jsou lákavé již na první pohled, tak přeneste své nadšení jiným směrem. Spolu s touto odrůdou můžete nechat vyklíčit pouze drobné, červenohnědé fazolky adzuki, ale ty ostatní nikoli. Obsahují toxické látky, které se ničí varem, ale v syrovém stavu si můžete přivodit nepříjemnou zkušenost slabé otravy. Mírně jedovaté jsou jak klíčky, tak i syrová semena.