Lední hokej, zkráceně též hokej, je jedním z nejznámějších a nejrychlejších týmových sportů na světě. Kde se vlastně poprvé hokej objevil? Bylo to na konci 19. století v Kanadě a velmi rychle se rozšířil i do Evropy a Asie. První zmínka o skutečném zápasu mezi dvěma týmy je z roku 1875, který se uskutečnil v Montrealu.
Jaká jsou vlastně pravidla tohoto zimního sportu? Hra se samozřejmě odehrává na lední ploše, čemuž se říká hokejové hřiště. Na plochu nastoupí šest hráčů majících brusle a hokejky. Jeden hráč je v bráně a pět hráčů je v poli. To samé je i na druhé straně hřiště, takže se dohromady sejde dvanáct hráčů na ledě. Lední hokej se hraje na tři třetiny po 20 minutách, celkem tedy 60 minut čistého času. Mezi třetinami je patnáctiminutová přestávka.
Cílem hry je vstřelit více gólů do soupeřovy branky. Hra se neobejde bez kotouče, kterému se říká puk. Ten si potom přihrávají svými čepelemi, též známé spíše jako hokejky, jejichž konce jsou zahnuté. Hlavním úkolem brankáře je nepustit puk do brány. Brankář má samozřejmě jinou výstroj než ostatní hráči.
Na soupisce může mít každý tým 22 hráčů, z čehož dva z nich jsou brankáři. Hráči se střídají při hře kdykoliv a pouze při zakázaném uvolnění není střídání možné. Pětice hráčů na ledě se dělí ještě na dva obránce a tři útočníky.
Nedílnou součástí hry jsou rozhodčí. Většinou jsou při utkání čtyři – dva hlavní a dva čároví. Hlavní rozhodčí posuzují hlavně tresty, též fauly, které mohou být většinou na dvě minuty, někdy větší trest na pět minut, výjimečně i osobní trest na deset minut.
Na závěr si řekněme několik zajímavostí. Například že nejprestižnější profesionální ligou je severoamerická NHL, maximální rozměr hřiště je 61 x 30 m, rolba k úpravě ledu se používá od poloviny 20. století a vstřelený puk může dosahovat rychlosti přes 170 km/h.