Pokud se projdete obytnou částí města či vesnice, jistě si všimnete, že spodní části fasád mnoha domů zdobí kamenný obklad na fasádu. Ten může mít nejrůznější barvu i tvar jednotlivých kamenů, avšak zpravidla tvoří souvislou vrstvu, která obchází po obvodu celého domu.

Obvykle je vysoká přibližně dva metry. Barva je často přizpůsobena celkovému stylu domu, stejně jako tvar i typ použitých kamenů. Cílem je, aby celý domů vhodně doplňovaly a aby byl výsledný dojem co nejlepší.

obkladkamen4

Je ale vzhled to hlavní, o co tady jde? To se příliš nezdá. Přeci jen, je potřeba si uvědomit, že kamenné obložení není zrovna levná záležitost. Je tedy poměrně nepravděpodobné, že by ji tolik lidí používalo jen kvůli tomu, aby jejich dům vypadal lépe. Jistě, každý chce, aby jeho domov byl co nejhezčí, avšak je potřeba zároveň myslet i na to, že je nutné šetřit peníze. Přesto jej najdeme na velkém procentu domů. Proč?

Tím hlavním důvodem je zde ochrana domu. Není potřeba říkat, že nejvíce nečistot, ať už z automobilových zplodin či od lidí, najdeme právě v této přízemní vrstvě. A zároveň je také fakt, že čištění klasické fasády není nic jednoduchého. Kameny, zvláště ty opracované a natřené speciální vrstvou, však můžeme očistit poměrně snadno. Pomáhají nám tak udržovat pěkný vzhled našeho obydlí.

obkladkamen2

To však není vše. Dále také ochraňují fasádu před praskáním v důsledku otřesů, způsobených projíždějícími automobily. Je totiž jasné, že to není nic příjemného. A každý, kdo bydlí v blízkosti vlakových kolejí, kde je tento efekt ještě větší, ví, jak velký problém to může být. Je tedy jen pochopitelné, že chceme mít další ochranu, díky které se nebudeme muset bát, že nám náš dům vlivem porušené statiky spadne na hlavu.

Je však samozřejmě nutné si uvědomit, že ani tyto kamenné obklady nejsou všemocné, a že i ony potřebují pravidelnou údržbu. Přesto jsou rozhodně něčím, co životnost našeho obydlí značně prodlouží.